درباره میثاق | تاریخچه شفیق فکه | تصاویر | امکانات شفیق فکه | اهداف پیش رو | ارتباط با ما
    صفحه نخست / تاریخچه شفیق فکه

بسم الله الرحمن الرحیم


اللهمَّ صَلِّ عَلی سَيِّدِنا وَ نَبينَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، مَا اختَلفَ المَلوَانِ و تَعاقَبَ العَصْرَانِ وَ کَرَّ الجَديدانِ وَاسْتَقبَلَ الفَرقَدانِ وَ بَلغ رُوحَهُ وَ ارواحَ اهْلِ بَيْتِهِ مِنِّی التحِيَّةَ وَ السَّلامَ

ترجمه : خدایا ، درود بفرست بر مولای ما و پیامبر مان حضرت محمّد و خاندانش ، تا آن گاه که روز و شب می آیند و می روند ، و بامداد و شامگاه پی در پی می شوند ، و روزها و شبها به دنبال هم می رسند و آن دو ستاره قطبی بزرگ و کوچک روی می آوردند؛ و روان او و خاندانش را از سوی من درود و سلام برسان.

 

حمد و سپاس خداوند را كه بر ما منت نهاد و راه خدمت به اسلام و نظام مقدس جمهوري اسلامي و پاسداري از خون مطهر شهدا و ادامه راه حضرت امام خميني (رحمت الله علیه) و حراست از دستاوردهاي آنان و پيروي از ولايت فقيه و رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي را بر ما هموار گردانيد و ما را لايق آن دانست تا اين مسؤليت بس سنگين را به طريقي ديگر راه گشا شويم و با استعانت از ذوات مقدسه چهارده معصوم (علیه السلام) خاصه وجود مبارك بقية الله الاعظم ارواحناله الفدا، برآن شديم تا فعاليتي را در زمينه مسايل فرهنگي و اجتماعي آغاز نموده و در اين رابطه اقدام به راه اندازي مجموعه اینترنتی «شفيق فكه» نماييم.                 

به استحضار شما مي‌رسانيم كه يكي از اهداف مهم ما «مطالبات شهدا» مي‌باشد كه حضرت حجت الاسلام و المسلمين حاج محمود دهقاني مسؤل محترم نمايندگي ولي فقيه در لشگر بیست و هفت محمد رسول الله (صلوات الله علیه)برای اولین بار اين بحث بسيار مهم را مطرح نموده و در اين راستا اقداماتي را نيز انجام داده است كه نتيجه جديت و تلاش ايشان، اثرات بسيار مطلوب و مهمي است كه انشاءالله درمعرض ديد و استفاده شما قرار خواهيم داد.       

اين عزیز قابل احترام كه خود نیز يكي از رزمندگان سخت كوش دوران دفاع مقدس و علاوه برآن از خانواده معظم شهدا نيز مي باشد، طی اقدامی در خور تحسین یادواره 213 شهید طلبه و روحانی لشکر27 محمد رسول الله (صلوات الله علیه)را برگزار نمود و در سرآغاز كتاب مطالبات شهدا كه به مناسبت برگزاري اولين كنگره 213 شهيد طلبه وروحاني لشگر 27 (كه كاري عظيم و درخور تقدير ميباشد) به چاپ رسيده است، آورده اند:
...يكي از اهداف كنگره (يادواره) طرح موضوع مطالبات شهدا بود كه در نوع خود طرح يك مطلب جديد و ضروري بود كه مورد استقبال و توجه علاقمندان به فرهنگ شهادت قرار گرفت. 

ایشان می فرماید: دفاع از دين و كشور وظيفه‌اي بود كه توسط رزمندگان با غيرت و دلاور در نهايت اخلاص انجام شد ولي نكته‌ي بسيار مهمي كه به هر دليلي به فراموشي سپرده شد، مطالبات شهيدان از مسؤلين نظام و آحاد مردم است.
...آيا در دوران دفاع مقدس تنها وظيفه‌ي رزمندگان جنگيدن، شهيد و مجروح  گردیدن و اسير شدن بود؟ ...بديهي است كه رزمندگان و بويژه شهيدان داراي مطالباتي هستند. راستي چه نهادي تا به حال مطالبات اين عزيزان را استخراج و تدوين و منتشر كرده است؟

كدام نهاد و گروه مسؤليت پاسخگويي به مطالبات شهيدان را بر عهده دارد؟ ...مگر مي‌شود دراين جامعه، دولت از ملت و ملت از دولت مطالباتي داشته باشند ولي شهيدان مطالبات نداشته باشند؟ ايشان درادامه چنين عنوان مي فرمايند كه: سِرّ اصلي اين غفلت در مقام پاسخگويي به مطالبات شهدا چيست؟ فهم اين سؤال و جواب آن بسيارمهم است.         

وبالاخره اينكه: ... چرا در كشوري كه شهادت را فوز عظيم مي داند، مطالبات رزمندگان و خيل عظيم شهدا برزمين بماند و...؟           

شفيق فكه درنظر دارد ضمن استفاده از اين مطالب، اين مهم را بصورت ((تبديل مطالبات شهدا به فرهنگ خاص جهت اجرا)) در آورده، و در يك تلاش جمعي، از لابلاي زندگي نامه، وصيت نامه، خاطرات، و نتيجه گفتگوي با خانواده اين عزيزان، مطالبات شهدا را استخراج و همراه با آيات و روايات همسو، درفضايي مناسب، مسولان را به پاسخگويي ترغيب نمايد.

امید است که بتوانیم دراین مسیر موفق به ارائه خدمتی درخور شان خیل عظیم شهدا و جامعه و ملت شریف ایران اسلامی گردیم. انشاءالله

نگرش و اهداف

يكي از اهداف مهم ما «مطالبات شهدا» مي‌باشد:

همانطور که می دانیم دفاع ازدين و انقلاب و كشور وظيفه‌اي بود كه توسط رزمندگان با غيرت و دلاور وایستادگی  وصبر مردم شهید پرور ایران، در نهايت اخلاص انجام شد ولي نكته‌ي بسيار مهمي كه به هر دليلي به فراموشي سپرده شد، مطالبات شهيدان ازمسؤلين نظام و آحاد مردم است. آيا در دوران دفاع مقدس تنها وظيفه‌ي رزمندگان جنگيدن، شهيد و مجروح و اسير شدن بود؟  بديهي است كه رزمندگان و بويژه شهيدان داراي مطالباتي هستند. راستي چه نهادي تا به حال مطالبات اين عزيزان را استخراج و تدوين و منتشر كرده است؟

كدام نهاد و گروه مسؤليت پاسخگويي به مطالبات شهيدان را بر عهده دارد؟ مگر مي‌شود دراين جامعه، دولت از ملت و ملت از دولت مطالباتي داشته باشند ولي شهيدان مطالبات نداشته باشند؟ سِرّ اصلي اين غفلت در مقام پاسخگويي به مطالبات شهدا چيست؟ فهم اين سؤال و جواب آن بسيارمهم است.

وبالاخره اينكه: چرا در كشوري كه شهادت را فوز عظيم مي داند، باید مطالبات رزمندگان و خيل عظيم شهدا برزمين بماند و...؟

شفيق فكه در نظر دارد ضمن استفاده از اين مطالب، اين مهم را بصورت ((تبدیل مطالبات شهدا به فرهنگ خاص جهت اجرا)) درآورده، و دريك تلاش جمعي، از لابلاي زندگي نامه، وصيت نامه، خاطرات، و نتيجه گفتگوي با خانواده اين عزيزان، مطالبات شهدا را استخراج و همراه با آيات و روايات همسو، درفضايي مناسب، مسولان را به پاسخگويي واهتمام بیشتر نسبت به موضوع ترغيب نمايد.

شرایط حاکم بر فعالیت ها و اقدامات اجرایی و موانع و کارشکنی ها

  • اداره شدن مجموعه بصورت کاملا خصوصی

 فعالیت های ابتدایی و بسترسازی

  • تهیه و جمع آوری مستندات دفاع مقدس

○ از سیره شهدا شامل: وصیت نامه ها، تصاویر، خاطرات، اطلاعات شهادت، مصاحبه ها، تصویر از شهدا

○ شرح عملیات های انجام شده

○ فایل های کلیپ و ویدئو از عملیات ها مصاحبه ها

  • تبدیل محتوای الکترونیک

○ تبدیل متن عملیات ها از حالت نوشتاری به شنیداری در قالب فایل صوتی

○ اسکن عکس های مستند از حالت چاپی به فایل الکترونیکی

○ تبدیل فایل های ویدئویی به فایل صوتی از شهید آوینی (تعداد 158 فایل)

  • تولید محتوای الکترونیک

○ تصویر برداری از مزار شهدا (بیش از 30 هزار قطعه عکس)

○ تولید گزارش های متنوع در زمان ها و مکان های متفاوت از حضور اقشار مختلف جامعه حین بازدید از مناطق دفاع مقدس

  • اقدامات، پیشرفت ها، موانع

○ راه اندازی و تاسیس شرکت حقوقی

○  اجاره ساختمان در خیابان فاطمی روبروی وزارت کشور

○ خرید چهار دستگاه کامپیوتر پیشرفته و بروز با متعلقات کامل و مانیتور بزرگ

○ اجاره ساختمان در خیابان شهید مطهری خیابان لارستان با اجاره ماهیانه هفت میلیون ریال

○ هجرت به قم و انتقال تشکیلات به دلیل عدم توان مالی و از طرفی لزوم ادامه کار که با مشقت و سختی طاقت فرسایی همراه بود.

○ راه اندازی موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی مطالبات شهدا در گلزار شهدای تهران واقع در بهشت زهرا سلام الله علیها.