درباره میثاق | تاریخچه شفیق فکه | تصاویر | امکانات شفیق فکه | اهداف پیش رو | ارتباط با ما
    صفحه نخست / اخبار

دانشنامه شهدا و ایثارگران، بانک جامع اطلاعاتی ایثارگران جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد

 

 با لطف خداوند متعال  نخستین دانشنامه شهدا و ایثارگران جمهوری اسلامی ایران shahidpedia.ir توسط پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه راه اندازی گردید و در کنار سامانه جست وجوی مزار شهدا، گلزارشهدا و سیستم هر شهید یک سایت قرار داده شد تا در خدمت امت شهید پرور و محققین و پژوهشگران قرار گیرد.

 مدیر فنی پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه از راه اندازی سایت دانشنامه شهدا و ایثارگران جمهوری اسلامی ایران، بانک جامع اطلاعاتی ایثارگران خبر داد و گفت دانشنامه شهدا و ایثارگران به زبان های مختلف بین المللی تجهیز و راه اندازی گردیده و در دسترس قرار دارد این دانشنامه با سیستم مدیریت هر شهید یک سایت هماهنگ بوده و اطلاعات آن قابل ویرایش می باشد. دانشنامه شهدا و ایثارگران قسمت تکمیلی سایت گلزارشهدا و طرح هر شهید یک سایت و بزرگترین پایگاه اطلاع رسانی شهدای جمهوری اسلامی ایران می باشد که امیدواریم که با اين سايت جامع بتوانیم در حد توان اطلاعات مربوط به شهدا و ایثارگران را در دسترس تمام علاقمندان قرار دهیم. در حال حاضر اطلاعات اولیه همراه با سنگ مزار بیش از 25000 شهید والامقام  وارد دانشنامه شهدا و ایثارگران گردیده و به مرور بر این تعداد افزوده خواهد شد. لازم به یادآوری است هر شهید یک سایت چند ماهی است که راه اندازی شده است و در دسترس کاربران قرار دارد. مهمترین اثر مثبتی که راه اندازی دانشنامه شهدا و ایثارگران و بانک اطلاعاتی جامع ایثارگران جمهوری اسلامی ایران به عنوان دستاورد به همراه دارد کمک به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و امید است که مورد رضایت خانواده شهدا و امت شهید پرور قرار گیرد.

مدیر فنی پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در توضیح قابلیت های دانشنامه شهدا و ایثارگران جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت دانشنامه شهدا از چند بخش تشکیل گردیده است و بیش از یکصد فیلد دارد که باز هم به آن اضافه می شود و زمانی که کاربر مشخصات شهید مورد نظر خود را به سیستم داده پردازی نماید کد الکترونیکی شهید تفحص شده را دریافت نموده و با اضافه کردن آن به ادامه "آدرس بار" به سایت شهید  idshahid.ir وارد می گردد که این عمل به سه روش دیگر نیز قابل انجام است که در راهنمای سایت توضیح داده شده است و کاربر در مراجعات بعدی مستقیما می تواند به سایت شهید مورد نظر خود ورود نماید.

 وی در ادامه گفت دانشنامه شهدا و ایثارگران و گلزار شهدا و سامانه جست و جوی مزار شهدا (تفحص) و سیستم مدیریت هر شهید یک سایت،  برای اولین بار یک پایگاه عظیم داده پردازی شده را در فضای مجازی بوجود می آورد که تمامی اطلاعات شهدا را به انضمام تصاویر مزارشهدا، فیلم و مصاحبه، آثار، و صوت آن عزیزان را ارائه می نماید و از موتور جست و جوی قوی برخوردار است که به سه روش استفاده از آن اشاره می نمایم:

1-تفحص بر اساس اطلاعات متنی و شناسنامه ای که کاربران می توانند جست و جوی پیشرفته و ترکیبی بر اساس تمامی فیلد های موجود در سایت انجام داده و نتیجه آن را دریافت نمایند.

2- کاربر می تواند تفحص بر اساس خصوصیات چهره ، اطلاعات شخصیتی شهید و همچینین اطلاعات یگانی (که شامل محل خدمت و محل شهادت و غیره ..) میباشد را انجام داده و نتیجه را مشاهده نمایند.

3 - تفحص با استفاده از نقشه و اطلاعات شهری کشور عزیزمان ایران که کاربران میتوانند گلزار شهدای استان ها و شهرستان ها را از روی نقشه تفحص نمایند golzareshohada.ir

 در ادامه پس از نمایش نتایج تفحص کاربر به سایت شهید مورد نظر هدایت شده و در صورتی که سایت مدیریت افتخاری ندارد، از او سوال میشود که آیا مایل به در دست گرفتن مدیریت سایت این شهید عزیز هست یا خیر. در صورت تمایل ثبت نام مدیریت سایت درخواست شده طبق قوانین انجام گرفته و کاربری و پسورد مدیریت سایت به او داده می شود و کاربر میتواند سایت را مدیریت کند. لازم به گفتن است که هر شهید یک سایت از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت داده پردازی اطلاعات شهید است و تابع دیتابیس سیستم مدیریت می باشد و در قسمت دیگر که تمام قابلیت های یک سایت را داراست، مدیر سایت می تواند هر گونه مطلب و محتوا را بارگذاری نماید و محدودیتی برای ارسال محتوا از مدیران سایت ها وجود ندارد.

سپس محمد حسن اصفهانی  مدیر محتوا و عکاس پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه نیز نحوه ورود اطلاعات را تشریح نموده و گفت در حال حاضر سایت ها از محتوای کمی برخوردار هستند و علت آن هم مشغول بودن ما به انجام تکمیل زیرساخت ها و تهیه محتوا می باشد و لازم به ذکراست که پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در مجموع توسط سه نفر اداره می شود و همه این کارها حتی مسافرت به استان ها و شهرها برای عکس برداری از مزار مطهر شهدا توسط این سه نفر انجام می گیرد که البته در بعضی از مراحل خانواده نیز به کمک ما می شتابند ولی در حال حاضر که سایت ها آماده شده است ضرورت دارد که هرچه سریعتر محتوای جدید به سایت ها وارد گردد که خوشبختانه از حجم قابل قبولی برخوردار می باشد.

محمد حسن اصفهانی در ادامه اظهار داشت که گستردگی اطلاعات دانشنامه شهدا و ایثارگران به حدی است که  تمامی امکانات وسایت های شفیق فکه را تحت تاثیر خود قرار می دهد و در سطح بسیار وسیع  جهت معرفی ایثارگران به کار خواهد گرفت و با توجه به اینکه اطلاعات در خواستی  در جایگاه تعریف شده و اصلی قرار دارد و به کاربر ارایه می شود از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است به عنوان نمونه شما چنانچه فایل صوتی شهید را کلیک نمایید به رادیو ایثار که متعلق به شفیق فکه و اولین رادیوی اینترنتی دفاع مقدس در اینترنت است هدایت می شوید و بعد از شنیدن می توانید پاسخ صوتی بگذارید و صدای شما در رادیو ایثار پخش خواهد شد. وی افزود تمامی آثار شهدا در قالب فیلم، صوت، و عکس در جایگاه خاص خود قرار می گیرد.

گفتنی است پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در تمامی بخش های  اصلی دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارای سایت های متناسب با موضوع و حدود یکصد و بیست دامنه و بیش از بیست سایت است که در نوع خود بی نظیر می باشد و از اولین های اینترنت به شمار می ورد و خصوصی است و با هزینه شخصی راه اندازی گردیده است و دارای محتوای غنی و بالایی است که تا کنون فقط حدود یک سوم آن را به سایت ها ارسال نموده است. چند پروژه دیگر در رابطه با شهدا در دست اقدام است که در آینده ای نزدیک به کاربران هدیه خواهد شد.

 

برای ورود به "دانشنامه شهدا و ایثارگران جمهوری اسلامی" ایران کلیک کنید

 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 9 بهمن 1392
تهیه و تنظیم: شفیق فکه
منبع : پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۳ + ۱