درباره میثاق | تاریخچه شفیق فکه | تصاویر | امکانات شفیق فکه | اهداف پیش رو | ارتباط با ما
    صفحه نخست / اخبار

گردآوری اطلاعات 25 هزار شهید و ایثارگر در دانشنامه شهدا

مدیر فنی وبگاه شفیق فکه خبر داد:

گردآوری اطلاعات 25 هزار شهید و ایثارگر در دانشنامه شهدا

 

%da%af%d8%b1%d8%af%d8%a2%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%d8%a7%d8%aa-25-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d9%87%db%8c%d8%af-%d9%88-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%b4%d9%87%d8%af%d8%a7

گروه جهاد و حماسه: علی محمدلو از راه‌اندازی نخستین سایت دانشنامه شهدا و ایثارگران خبر داد که در آن اطلاعات اولیه 25 هزار شهید به همراه تصویر مزار آنان در دسترس محققان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، یکی از دغدغه‌های امروز جوانان و البته افرادی که سال‌های نخستین انقلاب را تجربه کردند، این است که یاد و نام کسانی را که برای این انقلاب زحمت کشیدند زنده نگه دارند. از جمله این افراد، کسانی هستند که با جان و مال خود در راه انقلاب کوشیدند تا درخت نوپای جمهوری اسلامی ایران ریشه بدواند و رشد کند. 

بارها مشاهده کرده‌ایم که افراد مختلف آنچه را که در توان داشتند به کار بردند تا نگذارند یاد و نام شهدا به فراموشی سپرده شود. علی محمدلو از جمله همین افراد است که چند سالی با سفر به اقصی نقاط ایران تلاش کرده تا با گردآوری اطلاعات شهدا و ایثارگران، قدمی در این حوزه بردارد. 

وی طی این سال‌ها به گلزار شهدای شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان، مشهد و تبریز سفر کرده است تا از مزار شهدا عکاسی کند و بانکی جامع از عکس شهدا برای علاقه‌مندان به شهدا و حفظ آثار آنان ایجاد کند تا در سال‌های آینده بستری مناسب را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فراهم آورده باشد. 

علی محمدلو، مدیر فنی پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه از راه‌اندازی سایت دانشنامه شهدا و ایثارگران و بانک جامع اطلاعاتی ایثارگران خبر داد و گفت: سایت دانشنامه شهدا و ایثارگران به زبان‌های مختلف بین‌المللی تجهیز و راه‌اندازی شده است و در دسترس قرار دارد. این دانشنامه با سیستم مدیریت هر شهید، یک سایت هماهنگ بوده و اطلاعات آن قابل ویرایش است.

قرارگیری اطلاعات بیش از 25 هزار شهید در دانشنامه شهدا و ایثارگران

وی افزود: دانشنامه شهدا و ایثارگران، بخش تکمیلی سایت گلزار شهدا و بزرگترین پایگاه اطلاع‌رسانی شهدای جمهوری اسلامی ایران است که امیدواریم با این سایت جامع بتوانیم در حد توان، اطلاعات مربوط به شهدا و ایثارگران را در دسترس تمام علاقه‌مندان قرار دهیم. در حال حاضر اطلاعات اولیه همراه با تصویر سنگ مزار بیش از 25000 شهید والامقام وارد سایت دانشنامه شهدا و ایثارگران شده و به مرور بر این تعداد افزوده خواهد شد.

محمدلو در ادامه اظهار کرد: سایت هر شهید چند ماهی است که راه‌اندازی شده و در دسترس کاربران قرار دارد. مهمترین اثر مثبتی که راه‌اندازی دانشنامه شهدا و ایثارگران و بانک اطلاعاتی جامع جمهوری اسلامی ایران به عنوان دستاورد به همراه دارد، کمک به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

مدیر فنی پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در توضیح قابلیت‌های دانشنامه شهدا و ایثارگران عنوان کرد: دانشنامه شهدا از چند بخش تشکیل شده است و بیش از صد بخش دارد که باز هم مطالب دیگر به آن اضافه می‌شود و زمانی که کاربر، مشخصات شهید مورد نظر خود را به سیستم داده‌پردازی ارائه کند، کد الکترونیکی شهید تفحص شده را دریافت کرده و با اضافه کردن آن به ادامه «آدرس بار» به سایت شهید وارد می‌شود که این عمل به سه روش دیگر نیز قابل انجام است که در راهنمای سایت توضیح داده شده و کاربر در مراجعات بعدی مستقیماً می‌تواند به سایت شهید ورود پیدا کند.

مدیریت سایت هر شهید توسط کاربران داوطلب

محمدلو در ادامه گفت: دانشنامه شهدا و ایثارگران و گلزار شهدا و سامانه جست وجوی مزار شهدا(تفحص) و سیستم مدیریت هر شهید ـ یک سایت، برای اولین بار یک پایگاه عظیم داده‌پردازی شده را در فضای مجازی به وجود می‌آورد که تمامی اطلاعات شهدا را به انضمام تصاویر مزار، فیلم، مصاحبه، آثار و صوت آنان ارائه می‌کند. این سایت از موتور جست وجوی قوی برخوردار است.

وی ادامه داد: پس از تفحص شهید مورد نظر توسط کاربر، می‌توان به سایت شهید مورد نظر مراجعه کرد و در صورتی که سایت مدیریت افتخاری ندارد، از او سؤال می‌شود که آیا مایل به در دست گرفتن مدیریت سایت شهید مورد نظر هست یا خیر. در صورت تمایل، ثبت نام مدیریت سایت درخواست شده طبق قوانین انجام گرفته و نام کاربری و رمز مدیریت سایت به وی داده می‌شود و کاربر می‌تواند سایت را مدیریت کند. لازم به گفتن است که هر شهید ـ یک سایت از دو قسمت تشکیل شده که یک قسمت داده‌پردازی اطلاعات شهید است و قسمت دیگر تمام قابلیت‌های یک سایت را داراست. مدیر سایت شهید می‌تواند هر گونه مطلب و محتوا را بارگذاری کند و محدودیتی برای ارسال محتوا از مدیران سایت‌ها وجود ندارد.

دانشنامه شهدا و ایثارگران حاوی تمامی آثار شهدا خواهد بود

محمدحسن اصفهانی، مدیریت محتوا و عکاس پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه نیز نحوه ورود اطلاعات را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر سایت‌ها از محتوای کمی برخوردار هستند و علت آن هم تکمیل زیرساخت‌ها و تهیه محتوا است. پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در مجموع توسط سه نفر اداره می‌شود و همه این کارها حتی مسافرت به استان‌ها و شهرها برای عکس‌برداری از مزار شهدا توسط سه نفر یاد شده انجام می‌گیرد. در حال حاضر که سایت‌ها آماده شده‌اند، ضرورت دارد که هر چه سریع‌تر محتوای جدید به سایت‌ها وارد شوند که خوشبختانه از حجم قابل قبولی برخوردار هستند.

اصفهانی در ادامه اظهار کرد: گستردگی اطلاعات دانشنامه شهدا و ایثارگران به حدی است که تمامی امکانات شفیق فکه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. تمامی آثار شهدا در قالب فیلم، صوت و عکس به منظور معرفی ایثارگران در جایگاه خاص خود به کارگیری خواهند شد.

گفتنی است پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در تمامی بخش‌های اصلی دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارای سایت‌های متناسب با موضوع و با بیش از 120 دامنه و بیش از 20 سایت است که در نوع خود بی‌نظیر بوده و به صورت خصوصی و با هزینه شخصی راه‌اندازی شده و دارای محتوای غنی و بالایی است.

 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 13 بهمن 1392
تهیه و تنظیم: شفیق فکه
منبع : خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۷ + ۵