درباره میثاق | تاریخچه شفیق فکه | تصاویر | امکانات شفیق فکه | اهداف پیش رو | ارتباط با ما
    صفحه نخست / اخبار

شبکه ایثار توسط پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه راه اندازی گردید.

 

شبکه ایثار توسط پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه راه اندازی گردید و بزودی در دسترس کاربران گرامی قرار خواهد گرفت.

 

شبکه اجتماعی فرهنگ ایثار و شهادت  شبکه ایثار - سیستم مدیریت محتوای ایثار و حماسه و شبکه ملی ایثارگران انقلاب اسلامی ایران به صورت تقسمیات استانی و شهر به شهر در فضای مجازی اینترنت راه اندازی شد و محتوای آن تا هفته دفاع مقدس سال 1394 در دسترس کاربران و پژوهشگران و شیفتگان و مشتاقان قرار خواهد گرفت.

 

به گزارش شفیق فکه شبکه مجازی ایثار تمامی سایت های پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه و همچنین صدا و سیمای اینترنتی دفاع مقدس و محتوای مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس و مقاومت را به هم مرتبط می گرداند و کاربران عزیز می توانند به صورت متمرکز به اطلاعات مورد نیاز خود در زمینه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت دسترسی داشته باشند. به همین مناسبت پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

انقلاب اسلامي ایران و دفاع مقدس گنجينه هاي تمام نشدني و ظرفيت هاي عظيمي هستند كه بايد از آنها برای نشر و گسترش فرهنگ و ارزش هاي ديني و انقلاب اسلامي در جامعه و جهان حداكثر استفاده را كرد.

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای

 

باسلام و احترام


برای معرفی برنامه‌ریزی شده و هدفمند گنجینه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت به نسل حاضر و پرسش کنندگان آینده، ابتدا باید روش های گوناگون آن کشف و شناسایی شود.  پس از پایان دوران دفاع مقدس کارهایی در قالب گوناگون صورت گرفت اما با ورود اینترنت به جمع رسانه های ارتباط جمعی، استفاده از فضای مجازی برای پرداختن به دفاع مقدس فرصتی طلایی را فراهم آورد که متاسفانه در این زمینه از این فضا به خوبی استقبال نگردید و خلاء نشر آثار دفاع مقدس در اینترنت کاملا مشهود بود که البته تا کنون هم ادامه دارد.

در سال 1382 ضمن نگرانی از این مسئله و با توجه به شناخت این مهم که در آینده با فراگیر شدن استفاده از اینترنت و سهولت دسترسی و استفاده از منابع مورد نیاز به وسیله این تکنولوژی، مضل عدم وجود محتوای دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت غیر قابل جبران می باشد لذا جهت پر کردن این خلاء و همچنین با نیت کمک به دست یافتن اطلاعات مورد نیاز مرتبط با دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت، برای کاربران فضای مجازی، پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه راه اندازی گردید. و برای اولین مرتبه مسئله مهم "مطالبات شهدا" که درس آموخته ای از حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا دهقانی که خود از رزمندگان دلاور و برادر دو شهید می باشد را در فضای مجازی مطرح نمود.

 پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه به دلیل نوآوری موضوعی در اینترنت و پاسخگو بودن به کاربران تشنه حماسه دلیرمردان سرزمین اسلامی ایران، از همان ابتدا از استقبال کاربران و درخشش قابل توجه که به یقین از طرف خداوند متعال و عنایت ویژه شهدا و دعای خیر دلسوختگان بود، برخوردار گردید و بلافاصله تحقیق خود در زمینه نیاز فضای مجازی به این گنجینه را آغاز کرد و با به دست آوردن شناخت و در راستای رفع نیاز مخاطبین، در دومین اقدام بزرگترین آلبوم تصاویر دفاع مقدس، بزرگداشت شهید ماشاءالله سرهنگی را راه اندازی  نمود و با چینش مناسب آلبوم ها، از طریق زبان تصاویر به معرفی رشادت رزمندگان و فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت پرداخت.

 نکته مهمی که بسیار حائز اهمیت و تامل می باشد، استقامت و پایداری در تداوم راه بود که علیرغم آنکه مشکلات و موانع متعددی وجود داشت لیکن نه تنها در اراده شفیق فکه خللی ایجاد نکرد بلکه روز بروز براهداف و انگیزه های خود می افزود. تا آنجا که حتی در روش شفیق فکه تغییر ایجاد گردید و مسیر خود را به سمت جمع آوری و نشر و در دسترس قرار دادن محتوا عوض نمود و از طرفی با راه اندازی زیرساخت های مورد نیاز در اینترنت  و ثبت دامنه ها ی مرتبط با موضوع دفاع مقدس و شهدا و راه اندازی سایت های جدید سعی در رفع خلاء موجود نمود و البته در این تغییر بعضا مورد اعتراض دوستان نیز قرار می گرفت که گلایه از عدم ارسال محتوا به صورت چشمگیر داشتند و چه سخت بود که به دلایل مختلف نمی توانستیم به دوستان علت را بگوییم و یا حداقل آنان را قانع کنیم  ولی امروز به آن عزیزان عرض می نماییم که هرگاه شفیق فکه در ظاهر کم کار دیده می شد، ولی در پشت صحنه در حال انجام قوی ترین کارها بود که اکنون تمامی آنها به بهره برداری رسیده است و برای آیندگان بستری مناسب و قابل استفاده می باشد. مهم اینکه شفیق فکه هرچه به نیابت از شهدا و ایثارگران قول داده بود، عمل کرد و حتی چند مورد ضروری ولی انجام نشده فرهنگی و علمی را نیز به نیابت از شهدا در اینترنت راه اندازی و به جامعه علمی تقدیم نمود.

و حال که در سال 1394 قرار داریم و حدود سیزده سال از فعالیت غریبانه ما می گذرد، بحمدالله پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه از جایگاه مطلوبی در اینترنت برخوردار است و مورد عنایت و لطف خداوند متعال و همچنین یاری شهدا قرار گرفته است و همچنان به پیش می رود. باشد که روح ملکوتی امام خمینی رحمت الله علیه، شادمان تر گردیده و همچنین لبخند رضایت بر لبان رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای حفظ الله تعالی نقش ببندد.

همه می دانیم که ایستادگی و پایداری در برابر هجوم دشمن خارجی و قیام های مردمی علیه حکومت های فاسد و ستمگر داخلی از افتخارات ملت های مقاوم و آگاه در طول تاریخ به شمار می آید.

در چند دهه اخیر تاریخ کشورمان، دو اتفاق مهم با فاصله اندکی از یکدیگر به وقوع پیوست یکی وقوع انقلاب اسلامی و دیگری خلق حماسه دفاع مقدس دربرابر جنگ تحمیلی که نظام استکبار جهت خنثی نمودن اثر انقلاب اسلامی ایران و به شکست کشاندن آن توسط صدام ملعون و رژیم بعث عراق به راه انداخت.

مردم دلیر ما در هر دو صحنه پیروز و افتخارآفرین ظاهر شدند و به همین دلیل باید یاد و خاطره این اتفاق های عظیم را زنده نگاه داریم و ایثارها و جانبازی هایی که نسل جوان دیروز برای دفاع از عقیده و سرزمین خود به نمایش گذاشت، را برای نسل جدید و نسلهای بعد، شرح دهیم تا همگان بدانند برای حفظ دین و انقلاب و ایران اسلامی، چه تلاش های ارزشمند و بزرگی شده است وچه خون هایی بر زمین ریخته است.

وقوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و رشادت ها و دلیر مردی های مردم انقلابی کشور جمهوری اسلامی ایران نیز حماسه هایی است که در ذهن مردمان قرن حاضر جای گرفته است و باید ارزش های آن به گونه ای هنرمندانه در تاریخ جاودانه شود.

دفاع مقدس تنها یک رویداد نظامی نبود. جنگ تحمیلی که از آن به عنوان دفاع مقدس یاد می شود حاوی ارزش هایی است که دیگران نیز می توانند از آن بهره ببرند، ایستادگی و مقاومت مردم عزیز ما مخصوصا رشادت نوجوانانی کم سن و سال که تنها به عشق رهبر خود و بر مبنای اعتقاد دینی در دفاع مقدس حضور یافتند و بسیاری از آنان عزیزترین هستی خود را نثار نموده و اکنون به الگویی برای جوانان اسلامی تبدیل شده اند.

بنابر این شرح این دلاوری ها و ایثارها باید ثبت شود و گذشته از ثبت این رویدادهای بزرگ در صفحات تاریخ، باید آنچه را که رخ داده است با همه عظمتش و با همه تلخی ها و شیرینی هایش به گونه ها و شیوه های مختلف دیگری ثبت، و جاودانه کرد.

یکی از این شیوه ها، بازگویی و بازآفرینی و تحلیل و بررسی رخدادها و افتخارات تاریخی  سال های دفاع مقدس است. گفتگو و یادآوری رخدادها و افتخارات تاریخی سال های دفاع مقدس ازجایگاه ویژه ای برخوردار است و اهداف دفاع مقدس را تبیین نموده و تأثیر گذاری بالایی دارد.

گفتگو در باره دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت، اقدام و عملی است که با احساس  و شور و هیجان و غرور درهم می آمیزد و به همین دلیل تأثیرگذار و ماندگار است و می تواند واقعیت های دیروز و امروز را به روشنی و با بیانی شیوا و زیبا، به نسلهای بعد منتقل کند.

امروز کسانی که از دفاع مقدس حرف می زنند و به اتفاقات دوران دفاع مقدس می پردازند، همرزمان و همسنگران همان رزمندگان، شهدا و ایثارگرانی هستند که در سنگرهای دفاع از اسلام و ایران اسلحه به دست گرفتند و با دشمن بعثی و تا بن دندان مسلح که از همه گونه حمایت های استعمار گران برخوردار بود جنگیدند و امروز نیز درسنگر باقی مانده اند با این تفاوت که  بجای سلاح، ابزار گفتگو را به دست گرفته اند و با زبان خود هدف مقدس رزمندگان را ترسیم و تبیین می کنند و راه و وظیفه دشوار اما مقدس آنان را به نسل امروز یادآوری نموده و انتقال می دهند و همانطور که حسین گونه راه دفاع از دین را برگزیدند، با پایان گرفتن جنگ مستقیم در جبهه ها، رسالتی زینب گونه را بر دوش می کشند و پیام جبهه ها را منتقل می کنند.

بنابر این توجه ویژه به گفتگو و ثبت هنرمندانه رویداد مهم و تاریخی مقاومت و حماسه دفاع مقدس مردم ایران در برابر تهاجم دشمنان خارجی حرکتی است به سمت آفرینش و این اقدام بستر و زمینه مناسبی را برای جوانان عزیز فراهم می کند و آنان را به سمت و سویی سوق می دهد تا با حماسه ها و دلاوری هایی که نسل گذشته آنان برای حفظ دین و میهن از خود نشان داده است آشنا شوند.

نتیجه اینکه پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه ، شبکه ایثار در قالب يك چارچوب مشخص و منسجم پس از تبيين ضرورت و اهداف پژوهش وتشريح مفهوم ايثار و شهادت که برگرفته از همان مطالبات شهدا می باشد به  ترويج فرهنگ ایثار وشهادت  در فضای مجازی پرداخته است. ما برگرفته از کلام مقام معظم رهبری -  یادآوری ایام جنگ و دفاع مقدس یک ضرورت است - معتقدیم با اتمام جنگ و انقلاب نبايد شهداء ، ايثارگران و فداكاريهاي آنان فراموش شود. نسل جديدی كه به دنيا مي آيد با خاطرات آنان روبروست و بايد اين نسل را با شهداء ، ايثارگران و فرهنگی كه به آن پايبند بودند آشنا كنيم و ارزش و اهميت كار آنها بايد در جامعه بخوبی روشن شود. جامعه ای كه بتواند آرمان شهداء و ايثارگران و جانبازان را بخوبی درك و ترويج نمايد ، از كاركردهای مثبت آن كه همانا گسترش معنويت در جامعه ، كاهش فساد و ناهنجاری و به تبع آن شكل گيری يك محيط انساني سالم و الهی است بهره خواهد برد و هيچ عامل ديگری حتی پول و ثروت هم نخواهد توانست با آن رقابت نمايد و تمامي آنها در - فرهنگ ايثار و شهادت - متجلی است كه ازآن می توان به عنوان نگهبان حقيقی براي دژ محكم دين و اسلام نام برد. چرا كه وجود فرهنگ ايثار و شهادت است كه به زندگی انسان ها معنا می دهد وآنها را از رخوت و بيگانگی خارج می نمايد و به آنها هويت دينی بخشيده و در مسير الهی مقاوم و پايدار مي سازد و در نهايت رفاه ، آسايش و امنيت را براي تداوم بخشی به زندگی همنوعان در ابعاد گوناگون به ارمغان می آورد.

پیرو همین تفکر و احساس ضرورت بود که شفیق فکه پس از شناسائي راهكارهاي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت ، تبيين و تفسير عمده ترين موانع اشاعه ی اين فرهنگ ، به معرفی اهم راهكارهای عملياتي جهت فراگير نمودن اين فرهنگ در اینترنت پرداخت و  اکنون بعد از اتمام راه اندازی زیرساخت ها و سایت های مورد نیاز، پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در نظر دارد شبکه اجتماعی فرهنگ ایثار و شهادت  شبکه ایثار - سیستم مدیریت محتوای - cms- ایثار و حماسه و شبکه ملی ایثارگران  انقلاب اسلامی ایران به صورت تقسمیات استانی و شهر به شهر در فضای مجازی اینترنت را راه اندازی نماید.

شبکه ایثار از اصلی ترین زیر مجموعه های پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه به شمار می آید و یک بانک اطلاعاتی اجتماعی و یک شبکه ملی فضاي مجازي ترویج فرهنگ ايثار و شهادت ، در اینترنت می باشد و سرآغاز فصل جديدی از فعاليت های گسترده پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه با هدف ترويج فرهنگ حماسه ، ایثار و شهادت است. لازم بذکر است که تا کنون بیش از هشتاد درصد زیرساخت ها و برنامه نویسی ها و راه اندازی سایت های شبکه ایثار انجام و راه اندازی گردیده است که در ادامه ملاحظه می فرمایید.

  امیدواریم بتوانیم در حد توان اطلاعات شهدا و ایثارگران ، اسناد ايثارگران، محتوای ديداري و شنيداري، منابع پژوهش هاي فرهنگي اطلاع رساني را در این شبکه وارد نماییم. البته در این رابطه طرح یک بسیج عمومی را نیز در اهداف خود گنجانده ایم تا ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و فداکاری با مشارکت و تعامل رزمندگان و خانواده های شهدا و مردم قدرشناس، اصيل و انقلابي و سلحشور انجام شود و در نظر داریم  با استفاده از همه ظرفیت ها در راستای اهداف زیر فعالیت خود را گسترش دهیم:

تبلیغ  و ترویج ارزشهای انقلاب و اندیشه‌های بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی رحمت الله علیه

مطالبات رهبر انقلاب حضرت امام خامنه ای حفظ الله تعالی و تلاش برای رفع دغدغه ها و نگرانی ایشان نسبت به ناکافی بودن انجام ها در این زمینه

معرفی رشادت های ایثارگران  در سال های  دفاع مقدس

تبلیغ و ترویج فرهنگ ايثار و شهادت

پاسداشت فرهنگ ایثار و شهادت

ارائه محتوای مرتبط با حماسه و ایثار برای پویندگان ، پژوهشگران ،آیندگان

شناختن تکنیک ها و روش های دشمن در جنگ نرم

حفظ نظام اسلامی و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران

توانمندی بیشتر انقلاب اسلامی

جذب  بهتر علاقمندان انقلاب اسلامی

پوشش دادن نسل فعلی و  جامعه هدف با آموزش دشمن شناسی

سایر

و همچنین در راستای اهداف دیگری مانند

تبلیغ و ترویج  اسلام و معارف اسلامی

تبلیغ و ترویج  فرهنگ ،هنر و اندیشه اسلامی ایرانی 

ترویج فرهنگ ایثار با مخاطب خانواده و اجتماع

ارائه انواع مشاوره در زمینه دفاع مقدس و ایثار  برحسب نیازکاربر

ارائه دهنده سایت باهدف ساماندهی و سازماندهي کاربران فعال فرهنگی  در اینترنت

ایجاد زمینه لازم جهت تکریم و تجلیل از ایثارگر و ترویج و تعمیق فرهنگ ایثار در اینترنت

پیشگیری از آسیب ها و موانع پیشرفت ایثارگر و فرهنگ ایثارگری در اينترنت

سازماندهی وحفظ  هویت ایثارگر در اینترنت

ارتقاء شناخت نسبت به ایثارگر در اینترنت

استفاده از فناوری و ارائه توانمندی های قشر ایثارگر در اینترنت

و ... 

هر چند که پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه هنوز خود را در اول راه می داند و برای ادامه راه نیاز به لطف خدا و عنایت شهدا و کسانی که نسبت به دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت احساس وظیفه می نمایند دارد. به لطف خداوند متعال و کمک شهدا و دعای خیر شما نیاز داریم تا در این راه به موفقیت برسیم.


 

      مزید امتنان و تشکر                                                                                                           

پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه

Shafighefakeh.ir                                                                                                                               

    شبکه ایثار                                                                                                       

Iranisar.ir

 

خبر مرتبط:

نگاهی به طرح راه اندازی شبکه ایثار توسط پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه در هفته دفاع مقدس سال 1394


 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: پنج شنبه 14 خرداد 1394
تهیه و تنظیم:
منبع : پایگاه فرهنگی اجتماعی شفیق فکه
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۶ + ۴